Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL) vs Samsung 40 Inch LED HD Ready TV (40H4200)
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
vs
Samsung 40 Inch LED HD Ready TV (40H4200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
905.2 mm x 525.4 mm x 91.1 mm
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
40 Inch LED HD Ready TV (40H4200)
Model Name
UA32T4410AKLXL
40H4200
Display Size
32 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Resolution Standard
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
55
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
905.2 mm x 525.4 mm x 91.1 mm
Weight (without stand)
4 kg
6.4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
127.0 mm x 150.5 mm x 74.1 mm
905.2 mm x 561.8 mm x 169 mm
Weight (with stand)
4 kg
6.9 kg
Stand Type
Mini ARC
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Single Band (2.4 GHz)
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Headphone Jack
Built In Wi-Fi
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2CH
Down Firing, Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Dolby Digital Plus, Dolby AAC
Surround Sound
Sound Output (RMS)
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Supported Audio Formats
Mp3_audio, Wma
remote control features
Battery Type
AAA
AAA
Touch Remote
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
power features
Power Consumption
85 W, 0.5 W (Standby)