Intex 32 Inch LED HD Ready TV (INT3213) vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (32FH4003)
Intex 32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (32FH4003)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
Intex
Samsung
Model
32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
32 Inch LED HD Ready TV (32FH4003)
Model Name
INT3213
32FH4003
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
3D
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
Yes
RF Connectivity Input
1
video features
Brightness
200 cd/m2
View Angle
170 / 160 degree
Aspect Ratio
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
audio features
Number of Speakers
Speaker Output RMS
10 W
10 W
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
power features
Power Consumption
36 W, 1 W (Standby)
48 W, 0.5 W (Standby)