Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100) vs Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED 5012)
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
vs
Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED-5012)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Dimensions
570 x 90 x 90 mm
general
Brand
Samsung
Intex
Model
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
50 Inch LED Full HD TV (LED-5012)
Model Name
UA32H4100
LED-5012
Display Size
32 inch
50 inch
Screen Type
3D
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Color
Black
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS
10 W
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
video features
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
Refresh Rate (Hz)
60
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
570 x 90 x 90 mm
Width x Height x Depth (with stand)
570 x 170 x 170 mm