Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40J6300)
Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40J6300)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
915.9 mm x 533.6 mm x 104.1 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Brand
Motorola
Samsung
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
40 Inch LED Full HD TV (40J6300)
Model Name
65SAUHDM
40J6300
Display Size
65 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
915.9 mm x 533.6 mm x 104.1 mm
Weight (without stand)
17.3Kg
7.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1445.8mm x 904mm x 274.3mm
915.9 mm x 599.6 mm x 288 mm
Weight (with stand)
18.2Kg
8.6 kg
Stand Type
Table Top, Wall-mount
V Type
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CA53 Quad core, 1GHz
Graphic Processor
Mali450 Quad core
RAM
2.25GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google App Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
2.4GHz
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
1
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 1 Common Use for Terrestrial / 0
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
video features
Brightness
400 nits
Contrast Ratio
1300:1 (Static)
1000000:01 Static
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Picture Engine
Hyper Real Picture Engine
Picture in Picture (PIP)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box
Sound Technology
Dolby Audio, DTS Trusurround
Dolby Digital Plus
Surround Sound
Virtual Surround
Speaker Output RMS
30W
20 W
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
200W, 0.5W (Standby)
116 W, 0.3 W (Standby)