Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
40.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
1672.9 x 963.9 x 94.2
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Vu
Samsung
Model
75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
Release date
January 7, 2022
Model Name
75QPC
UA40J6300
Display Size
75 inch
40 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
Vu QLED Premium TV
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1672.9 x 963.9 x 94.2
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
25.5
13.18 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1672.9 x 1028.2 x 355
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
Weight (with stand)
26.5
15.3 kg
Stand Type
Table Top Stand
Square
Stand Features
Grey Colour
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali-G52
RAM
2GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android 11
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Headphone Jack
Digital Audio Output
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
4
Speaker Type
2-Master, 2-Tweeter
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Atmos, Dolby Audio
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
Surround Sound Technology
Speaker Output RMS
40W
20 W
power features
Power Consumption
225 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W (Standby)
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Battery Type
AAA
Remote Control Connectivity Standard
IR
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10,Dolby Vision,HLG
Picture in Picture (PIP)
Related Comparisons
Vu GloLED 50-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (50GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu GloLED 55-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (55GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu 75 Inch Masterpiece Glo QLED TV vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu 55 Inch Masterpiece Glo QLED TV vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs Panasonic TH-65JX850
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs TCL C825 (55-Inch)