Samsung 43 Inch LED Full HD Smart TV (UA43T5410AKXXL) vs Kodak CA Pro Android TV (43 Inch)
Samsung 43 Inch LED Full HD Smart TV (UA43T5410AKXXL)
vs
Kodak CA Pro Android TV (43-Inch)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Full-HD
Ultra-HD
OS
Tizen
Android
Smart TV
Brand
Samsung
Kodak
Model
43 Inch LED Full HD Smart TV (UA43T5410AKXXL)
CA Pro Android TV (43-Inch)
Model Name
UA43T5410AKXXL
KODAK CA Pro
Display Size
43 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Resolution Standard
Full-HD
Ultra-HD
Smart TV
Series
5
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
October 27, 2021
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Type
Dual Band
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20
Sound Technology
Dolby MS12
Surround Sound
DTS
dimensions
Weight (without stand)
6.2 kg
Weight (with stand)
6.4 kg
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Android
Screen Mirroring
Processor
ARM Cortex A53
Clock Speed (GHz)
1.5
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android 10
App Store Type
Google Play store
video features
Brightness
450
Contrast Ratio
5000:1
Picture in Picture (PIP)
No
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
HDR Support
HDR10,HLG
power features
Power Consumption
0.5 W