Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
Model Name
49NU8000
UA40J6300
Display Size
49 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Series 8
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1091.6 mm x 711 mm x 299.7 mm
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
Weight (without stand)
13.18 kg
Weight (with stand)
15.3 kg
Stand Type
Square
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad-Core
Operating System
Tizen
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.1CH
Down Firing and Full Range
Speaker Output RMS
40 W
20 W
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
power features
Power Consumption
130 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W (Standby)