Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR) vs Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR)
vs
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Dimensions
1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR)
55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Model Name
UA55F9000AR
55ES8000
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2013
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Weight (without stand)
22.2 kg
16.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1245.6 mm x 756.9 mm x 310.2 mm
1230.3 mm x 761.6 mm x 210 mm
Weight (with stand)
23.6 kg
19.3 kg
Stand Type
Arc
Arch Flow
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
1
Digital Audio Output
1
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Headphone Jack
RF Connectivity Input
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Down Firing and Full Range
Sound Technology
DTS Premium Sound 5.1, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DNSe
Dolby Digital Plus and Dolby Pulse
Speaker Output RMS
70 W
20 W
Surround Sound
DNSe
power features
Power Consumption
255 W, 0.5 W (Standby)
110 W, 0.1 W (Standby)