Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR) vs Samsung 65 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (65Q7FN)
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR)
vs
Samsung 65 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (65Q7FN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
QLED
Dimensions
1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm
1446.1 mm x 827.9 mm x 46.9 mm
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
OS
Tizen
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR)
65 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (65Q7FN)
Model Name
UA55F9000AR
65Q7FN
Display Size
55 inch
65 inch
Screen Type
LED
QLED
Smart TV
Launch Year
2013
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
Series
Q Series
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm
1446.1 mm x 827.9 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
22.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1245.6 mm x 756.9 mm x 310.2 mm
1446.1 mm x 913.4 mm x 353.5 mm
Weight (with stand)
23.6 kg
Stand Type
Arc
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
1
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
DTS Premium Sound 5.1, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DNSe
Speaker Output RMS
70 W
40 W
power features
Power Consumption
255 W, 0.5 W (Standby)
215 W, 0.5 W (Standby)