TCL 65 inch 4K HDR LED TV (65P725) vs Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
TCL 65-inch 4K HDR LED TV (65P725)
vs
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
QLED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
general
Brand
TCL
Samsung
Model
65-inch 4K HDR LED TV (65P725)
55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
Release date
March 1, 2021
Model Name
65P725
QA55LS03RAKXXL
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
LED
QLED
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
P725
The Frame
Launch Year
2021
Color
Black
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 11
Operating System
Android
Tizen
App Store Type
Google Play Store
Processor
Quantum
Screen Mirroring
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
24W
40W
Supported Audio Formats
Dolby Atmos, DTS
dimensions
Weight (without stand)
17.2kg
Weight (with stand)
17.3kg
Width x Height x Depth (without stand)
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
Width x Height x Depth (with stand)
123.5cm x 75.07cm x 20cm
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
video features
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,Dolby Vision
power features
Power Consumption
155W, 0.5W (Standby)