Samsung Crystal 4K iSmart UHD TV vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Samsung Crystal 4K iSmart UHD TV
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
963.9 x 558.9 x 59.6 mm
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
Crystal 4K iSmart UHD TV
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Release date
May 17, 2023
Model Name
CUE60
UA32H4100
Display Size
43 inch
32 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1366x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
3D
Yes
No
Smart TV
Series
7
Launch Year
2023
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
963.9 x 558.9 x 59.6 mm
Weight (without stand)
7.7 kg
Width x Height x Depth (with stand)
963.9 x 627.8 x 192.5 mm
Weight (with stand)
7.9
Stand Type
Slim Feet
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
1
RF Connectivity Input
Terrestrial / Cable
RF Connectivity Input (No. of Ports)
Built In Wi-Fi
smart tv features
Processor
Crystal Processor 4K
Operating System Present
Operating System
Tizen
Screen Mirroring
video features
Contrast Ratio
Mega
Mega Contrast (Static)
Picture Engine
Crystal Processor 4K
HDR Support
HDR10, HDR10+, HLG
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Speaker Type
2CH
2.0 Channel Speaker
Sound Technology
Adaptive
Speaker Output RMS
20W
10 W
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
120W
48 W, 0.5 W (Standby)