Samsung Samsung Neo QLED 8K Smart TV QN800D vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Samsung Samsung Neo QLED 8K Smart TV QN800D
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Screen Type
QLED
LED
Resolution Standard
8K
HD-Ready
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
Display
32.00-inch
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
Neo QLED 8K Smart TV QN800D
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Release date
April 17, 2024
Model Name
QN800D Neo QLED 8K Smart TV
UA32H4100
Screen Type
QLED
LED
Resolution (pixels)
7680x4320
1366x768
Resolution Standard
8K
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Neo QLED 8K
Launch Year
2024
Display Size
32 inch
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
4
Wi-Fi Type
Wi-Fi 6
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45)
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
smart tv features
Processor
NQ8 AI Gen 2
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Tizen
Operating System
Screen Mirroring
App Store Type
Samsung App Store
power features
Power Consumption
370W
48 W, 0.5 W (Standby)
video features
Picture Engine
NQ8 AI Gen 3 Processor
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Speaker Output RMS
70W
10 W