Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
vs
LG 98 Inch LED Ultra HD (4K) TV (98UB980T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
98.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
915mm x 540mm x 95mm
230 x 11.24 x 125.2
OS
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
general
Brand
Sansui
LG
Model
40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
98 Inch LED Ultra HD (4K) TV (98UB980T)
Model Name
40VAOFHDS / 40NVAOFHDS
98UB980T
Display Size
40 inch
98 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
Pro View
Launch Year
2019
Resolution (pixels)
1920x1080
Resolution Standard
4K
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
915mm x 540mm x 95mm
230 x 11.24 x 125.2
Weight (without stand)
6.34kg
Width x Height x Depth (with stand)
915mm x 590mm x 230mm
Weight (with stand)
6.4kg
Stand Type
Table Top
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad Core
H13
Graphic Processor
Penta Core Mali-450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
Wi-Fi Type
Direct
Component In (RGB Cable)
1
video features
Brightness
320 nits
Contrast Ratio
3000:1 (Static)
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
5.2Ch Speaker
Speaker Type
Box
Sound Technology
Immersive High Quality Sound
Dolby Digital Decoder
Surround Sound
Speaker Output RMS
20W
120W
power features
Power Consumption
85W, 0.5W (Standby)