Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
898 x 220 x 540
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
4K
OS
Android
general
Brand
Sansui
Kodak
Model
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Model Name
SNS40FB24CAF
55UHDXSMART
Display Size
40 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
HD-Ready
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
3D
Series
XSMART
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
898 x 220 x 540
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)
155 W, 0.5 W (Standby)