Sony 40 Inch LED Full HD TV (KDL 40NX650) vs Maser 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MS4000A25)
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KDL-40NX650)
vs
Maser 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MS4000A25)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
954 mm x 581 mm x 55 mm
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
general
Brand
Sony
Maser
Model
40 Inch LED Full HD TV (KDL-40NX650)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MS4000A25)
Model Name
KDL-40NX650
65MS4000A25
Display Size
40 inch
65 inch
Screen Type
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Color
Black
3D
Curve TV
Launch Year
2017
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
954 mm x 581 mm x 55 mm
Weight (without stand)
12.8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
954 mm x 599 mm x 241 mm
Weight (with stand)
15.1 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1
Digital Audio Output
1 (Bottom)
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Pulse, Dolby Digital Plus
Speaker Output RMS
20 W
30 W
power features
Power Consumption
99 W, 0.3 W (Standby)
200 W, 1 W (Standby)