Sony 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 43X7002E) vs Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43M5570)
Sony 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-43X7002E)
vs
Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43M5570)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
972.9 mm x 570 mm x 55.1 mm
OS
Android
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Sony
Samsung
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-43X7002E)
43 Inch LED Full HD TV (43M5570)
Model Name
KD-43X7002E
43M5570
Display Size
43 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
X7002F
Series 5
Launch Year
2017
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
972.9 mm x 570 mm x 55.1 mm
Weight (without stand)
16.2 kg
9.5 kg
Width x Height x Depth (with stand)
124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm
972.9 mm x 635 mm x 250.7 mm
Weight (with stand)
17.4 kg
Package Dimension WxHxD: 1115 x 673 x 123 mm, Package Weight: 13.5 kg
Stand Type
Quad
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Digital Audio Output
1
RF Connectivity Input
1/0 Common Use for Terrestrial/1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Speaker Type
2 Channel Down Firing with Bass Reflex
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
power features
Power Consumption
101 W, 0.5 W (Standby)
115 W, 0.5 W (Standby)