| key specs |
| Display | 43.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm | 1108.5 mm x 641.3 mm x 80.1 mm |
| OS | Android | Android |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| general |
| Brand | Sony | Vu |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-43X7002E) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (50BU116) |
| Model Name | KD-43X7002E | 50BU116 |
| Display Size | 43 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | X7002F | Iconium |
| Launch Year | 2017 | 2018 |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm | 1108.5 mm x 641.3 mm x 80.1 mm |
| Weight (without stand) | 16.2 kg | 15.6 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm | 1108.5 mm x 710.9 mm x 256.9 mm |
| Weight (with stand) | 17.4 kg | 400 x 200 mm, Wall Mount Screw Thread |
| Stand Type | - | Tabletop |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 2 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Wi-Fi Type | - | IEEE 802.11 b, g, n /2.4 GHz |
| RF Connectivity Input | - | RF Input: 1 |
| Component In (RGB Cable) | - | Component or Y Pb Cb Pr Cr: 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital |
| Supported Audio Formats | - | USB: .wma, MP3, WAV, TS, FLAC |
| power features |
| Power Consumption | 101 W, 0.5 W (Standby) | 128 W, 0.5 W (Standby) |