Sony 50 inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD 50X75) vs LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Sony 50-inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD-50X75)
vs
LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
42.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1127mm x 662mm x 77mm
959 x 570 x 56.2
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Sony
LG
Model
50-inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD-50X75)
42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Release date
April 1, 2021
Model Name
KD-50X75
42LF553A
Display Size
50 inch
42 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia X75
Launch Year
2021
Color
Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1127mm x 662mm x 77mm
959 x 570 x 56.2
Weight (without stand)
9.8kg
9.2Kg
Width x Height x Depth (with stand)
959 x 611 x 218
Weight (with stand)
9.5Kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
Audio Out
1
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Input (Y, Pb, Pr + Audio): 1 (Rear) (Composite / Component Common)
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
2.0Ch Speaker
Speaker Type
Open Baffle Speaker
Speaker Output RMS
20W
20W
Supported Audio Formats
Dolby Audio
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
RF Capable
smart tv features
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,HLG
Picture Engine
Triple XD Engine
power features
Power Consumption
0.3 W
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Sony Bravia X75 Ultra-HD HDR Smart Android TV Series Launched in India, Priced at Rs. 59,990 Onwards
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch