Sony Bravia KD 55X7002G vs Micromax 50 Inch LED Full HD TV (50Z3600FHD)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
Micromax 50 Inch LED Full HD TV (50Z3600FHD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
1122 mm x 650 mm x 75 mm
general
Brand
Sony
Micromax
Model
Bravia KD-55X7002G
50 Inch LED Full HD TV (50Z3600FHD)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
50Z3600FHD
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
PC Audio In
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing
Supported Audio Formats
N/A
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
RF Capable
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
Processor
N/A
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
50
Brightness
280 cd/mA2
Contrast Ratio
300000:01 (Static)
View Angle
176 Degree
Supported Video Formats
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1122 mm x 650 mm x 75 mm
Weight (without stand)
11.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1122 mm x 696 mm x 235 mm
power features
Power Consumption
1 W (Standby)