Sony Bravia KD 55X7002G vs Videocon 55 Inch LED Full HD TV (VMD55FH0Z)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
Videocon 55 Inch LED Full HD TV (VMD55FH0Z)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
1241 mm x 730 mm x 62 mm
general
Brand
Sony
Videocon
Model
Bravia KD-55X7002G
55 Inch LED Full HD TV (VMD55FH0Z)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
VMD55FH0Z
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
PC Audio In
1
PC D-sub
1
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
DVD Compatibility YPbPr / YCbCr: 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
RF Capable
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
50
Brightness
300 cd/mA2
Contrast Ratio
4000:01:00 Static
View Angle
160H/150V Degree
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1241 mm x 730 mm x 62 mm
Weight (without stand)
13.5 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1241 mm x 780 mm x 263 mm