TCL 43 Inch LED Full HD TV (43S4) vs LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A) comparison
| key specs |
| Display | 43.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | Yes | No |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| Dimensions | - | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm |
| general |
| Brand | TCL | LG |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43S4) | 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A) |
| Model Name | 43S4 | 43LH516A |
| Display Size | 43 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | No |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2017 | 2016 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 1 |
| No of USB Port | 1 | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes | No |
| Headphone Jack | - | 1 Rear RCA Analog Output |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 16 W | 20 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder |
| power features |
| Power Consumption | 95 W, 0.3 W (Standby) | 80 W, 0.3 W (Standby) |
| remote control features |
| Touch Remote | No | No |
| RF Capable | - | Yes |
| video features |
| Refresh Rate (Hz) | 50 | 300 |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | - | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm |
| Weight (without stand) | - | 8.1 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm |