| key specs |
| Display | 43.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 967.5 mm x 561.4 mm x 59.7 mm | - |
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD |
| OS | Tizen | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| general |
| Brand | Samsung | TCL |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) | 43 Inch LED Full HD TV (43S4900) |
| Model Name | UA43UE81AFULXL | 43S4900 |
| Display Size | 43 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Series | Crystal 4K Vista | - |
| Launch Year | 2025 | 2017 |
| 3D | - | No |
| Curve TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 967.5 mm x 561.4 mm x 59.7 mm | - |
| Weight (without stand) | 6.8 kg | - |
| Weight (with stand) | 6.8 kg | - |
| Stand Type | Tabletop | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 1 | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 | - |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound | - |
| Speaker Output RMS | 20 | 16 W |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC | - |
| smart tv features |
| Processor | Crystal Processor 4K | - |
| RAM | 2GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System | Tizen | - |
| power features |
| Power Consumption | 110 W | 95 W, 0.3 W (Standby) |