TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (55P635) vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (55P635)
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
Screen Type
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
general
Brand
Sony
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Model Name
KD-49X8500F
Display Size
49 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Android
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Resolution (pixels)
3840x2160
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
145 W, 0.5 W (Standby)