TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US) vs Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7470)
TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7470)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Yes
Yes
OS
Tizen
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7470)
Model Name
55P6US
43NU7470
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
Series 7
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
16 W
Speaker Type
2 Channel
remote control features
Touch Remote
power features
Power Consumption
130 W, 0.3 W (Standby)