TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US) vs Samsung 46 Inch LED Full HD TV (46ES6800)
TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
vs
Samsung 46 Inch LED Full HD TV (46ES6800)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
46.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Dimensions
1070.2 mm x 635.6 mm x 46.9 mm
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
46 Inch LED Full HD TV (46ES6800)
Model Name
55P6US
46ES6800
Display Size
55 inch
46 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
16 W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus and Dolby Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
remote control features
Touch Remote
power features
Power Consumption
130 W, 0.3 W (Standby)
0.1 W (Standby)
dimensions
Width x Height x Depth (with stand)
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
1070.2 mm x 702 mm x 276.7 mm
Width x Height x Depth (without stand)
1070.2 mm x 635.6 mm x 46.9 mm