TCL 55C6 vs LG 22 Inch LED Full HD TV (22LH480A PT)
TCL 55C6
vs
LG 22 Inch LED Full HD TV (22LH480A-PT)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL 55C6
key specs
Display
55.00-inch
22.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
65 x 39.8 x 12.4
general
Brand
TCL
LG
Model
55C6
22 Inch LED Full HD TV (22LH480A-PT)
Release date
April 1, 2019
Model Name
22LH480A-PT
Display Size
55 inch
22 inch
Screen Type
Smart TV
Yes
Series
C6
Resolution Standard
4K
Full-HD
Color
Black
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex-A53
Graphic Processor
Mali T860 MP2
RAM
2.5GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android Oreo
Operating System
Android
App Store Type
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11 b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
Headphone Jack
video features
Brightness
450
Contrast Ratio
4000:1
audio features
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
140W