TCL P745 vs LG 60 Inch LED Ultra HD (4K) TV (60UH770T)
TCL P745
vs
LG 60 Inch LED Ultra HD (4K) TV (60UH770T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Display
60.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
1348 mm x 778 mm x 57 mm
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
LG
Model
P745
60 Inch LED Ultra HD (4K) TV (60UH770T)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
60UH770T
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Display Size
60 inch
Screen Type
LED
Color
Black
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2016
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
Wi-Fi Supported
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 3.5 mm Rear
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
No
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital
Number of Speakers
4
Surround Sound
Ultra Surround
Speaker Output RMS
20 W
Supported Audio Formats
USB Music Playback Formats: MP3 / WAV / OGG / WMA / DTS / Dolby Digital
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
Picture Engine
Triple XD Engine
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1348 mm x 778 mm x 57 mm
Weight (without stand)
22.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1348 mm x 833 mm x 293 mm
Weight (with stand)
VESA Size: 300 x 300
power features
Power Consumption
105 W, 0.3 W (Standby)