Vu 32 inch Cinema Smart TV (32UA) vs Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Vu 32-inch Cinema Smart TV (32UA)
vs
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
OS
Android
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
915mm x 540mm x 95mm
general
Brand
Vu
Sansui
Model
32-inch Cinema Smart TV (32UA)
40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Release date
June 22, 2020
Model Name
32UA
40VAOFHDS / 40NVAOFHDS
Display Size
32 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
Cinema TV
Pro View
Launch Year
2020
smart tv features
Number of Cores
quad-core
quad-core
RAM
1GB
1GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
Operating System
Android
Android Based
Processor
Graphic Processor
Penta Core Mali-450
Screen Mirroring
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
PC Audio In
PC D-sub
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
audio features
Number of Speakers
4
Speaker Type
Front-firing built-in soundbar
Box
Speaker Output RMS
40W
20W
Sound Technology
Immersive High Quality Sound
Surround Sound
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
915mm x 540mm x 95mm
Weight (without stand)
6.34kg
Width x Height x Depth (with stand)
915mm x 590mm x 230mm
Weight (with stand)
6.4kg
Stand Type
Table Top
video features
Brightness
320 nits
Contrast Ratio
3000:1 (Static)
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
85W, 0.5W (Standby)