| key specs |
| Display | 32.00-inch | 32.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 730 mm x 432 mm x 73 mm | - |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | HD-Ready | HD-Ready |
| general |
| Brand | Vu | Panasonic |
| Model | 32-inch Premium HD Android Smart TV (32US) | 32 Inch LED HD Ready TV (TH-W32ES48DX) |
| Release date | February 1, 2020 | - |
| Display Size | 32 inch | 32 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Series | Vu Premium | - |
| Launch Year | 2020 | 2017 |
| Model Name | - | TH-W32ES48DX |
| 3D | - | No |
| Curve TV | - | No |
| Resolution (pixels) | - | 1366x768 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 730 mm x 432 mm x 73 mm | - |
| Weight (without stand) | 3.9 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 730 mm x 479 mm x 190 mm | - |
| Weight (with stand) | 4 kg | - |
| Stand Type | Wall Mount and Table Top Stand | - |
| Stand Features | Plastic, Black Glossy | - |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| Graphic Processor | Dual Core | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Operating System Present | Android TV 9 Pie | - |
| Operating System | Android | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| App Store Type | Google Play Store | - |
| RAM | 1GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11 b, g, n | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Audio Out | Optical, ARC | - |
| RF Connectivity Input | Yes | - |
| video features |
| Brightness | 350 nits | - |
| Contrast Ratio | 1000000:1 (Dynamic) | - |
| Picture in Picture (PIP) | No | - |
| View Angle | 178 | - |
| Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Supported Video Formats | MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.263, H.264, H.265, AVS, MVC, VP8 | - |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 100 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Box Speaker | - |
| Sound Technology | Dolby Digital and DTS Studio Sound | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, PCM, AC3, AAC | - |
| power features |
| Power Consumption | 55 W, 0.5 W | 50 W, 0.5 W (Standby) |