| Model | 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X8500D) |
| Release date | January 7, 2022 | - |
| Model Name | 75QPC | KD-55X8500D |
| Display Size | 75 inch | 55 inch |
| Screen Type | QLED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Series | Vu QLED Premium TV | X8500F |
| Launch Year | 2022 | 2016 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| 3D | - | No |
| Curve TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1672.9 x 963.9 x 94.2 | 124.2 cm x 56.9 cm x 35.6 cm |
| Weight (without stand) | 25.5 | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1672.9 x 1028.2 x 355 | 96.5 cm x 62.8 cm x 27.9 cm |
| Weight (with stand) | 26.5 | 11.3 kg |
| Stand Type | Table Top Stand | - |
| Stand Features | Grey Colour | - |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| Graphic Processor | Mali-G52 | - |
| RAM | 2GB | - |
| Storage Capacity | 16GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System Present | Android 11 | Yes |
| Operating System | Android | Android |
| Screen Mirroring | Yes | Yes |
| App Store Type | Google Play | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 4 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - |
| Headphone Jack | Yes | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 4 | 2 |
| Speaker Type | 2-Master, 2-Tweeter | - |
| Sound Technology | Dolby Atmos, Dolby Audio | - |
| Surround Sound | Surround Sound Technology | - |
| Speaker Output RMS | 40W | 20 W |
| power features |
| Power Consumption | 225 W, 0.5 W (Standby) | 120 W, 0.5 W (Standby) |