Vu Masterpiece 98 inch Ultra HD QLED TV vs Sony 75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD 75X9400D)
Vu Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV
vs
Sony 75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-75X9400D)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
98.00-inch
75.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
2186mm x 1250mm x 99mm
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
Smart TV
Yes
general
Brand
Vu
Sony
Model
Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV
75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-75X9400D)
Release date
July 1, 2023
Model Name
98 Masterpiece
KD-75X9400D
Display Size
98 inch
75 inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Yes
Series
Masterpiece
Launch Year
2023
Color
Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
2186mm x 1250mm x 99mm
Weight (without stand)
65kg
Width x Height x Depth (with stand)
2186mm x 1351mm x 532mm
Weight (with stand)
67kg
Stand Features
Approx. 550 mm
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
3GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV with Google TV
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Dual-band
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45)
Analog Audio Input
Audio Out
7.5W+7.5W+7.5W+7.5W
RF Connectivity Input
1
video features
Brightness
1000 nits
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
audio features
Number of Speakers
5
Speaker Type
4.1-channel speaker system
Speaker Output RMS
204W