HP 15-af114au is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a APU Quad Core A8 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-af114au packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R5. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-af114au price in India starts at Rs. 27,728.
| Brand | HP |
| Model | 15-af114au |
| Price in India | ₹27,728 |
| Model Number | 15-af114au |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Turbo Silver Color With Diamond & Cross Brush Pattern |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | AMD APU Quad Core A8 6th Gen A8 7410 |
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 4GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-af114au
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM