Lava Bold N2 Lite has been launched in India as the latest addition to the Noida-based smartphone maker’s Bold N2 lineup. The phone joins the recently unveiled Lava Bold N2 Pro and the standard Bold N2 models. The handset is slated to go on sale in the country on April 10 at 12 pm IST via Amazon. The new Lava Bold N2 Lite is powered by an octa core Unisoc 9863A chip...
Lava Bold N2 Lite mobile was launched on 1st April 2026. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+). Lava Bold N2 Lite is powered by an octa-core Unisoc 9863A processor. It comes with 3GB of RAM. The Lava Bold N2 Lite runs Android 15 Go and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Lava Bold N2 Lite supports 10W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lava Bold N2 Lite on the rear packs 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor.
Lava Bold N2 Lite is based on Android 15 Go and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The Lava Bold N2 Lite is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Lava Bold N2 Lite measures 164.96 x 76.10 x 8.80mm (height x width x thickness) and weighs 192.00 grams. It was launched in Kolar Gold and Nilgiri Blue colour.
Connectivity options on the Lava Bold N2 Lite include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v4.20, USB Type-C, and 4G. Sensors on the phone include fingerprint sensor. The Lava Bold N2 Lite supports face unlock.
As of 1st April 2026, Lava Bold N2 Lite price in India starts at Rs. 7,399.
| Brand | Lava |
| Model | Bold N2 Lite |
| Price in India | ₹7,399 |
| Release date | 1st April 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.96 x 76.10 x 8.80 |
| Weight (g) | 192.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 10W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Kolar Gold and Nilgiri Blue |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc 9863A |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 15 Go |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |