LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASPD) price in India starts from ₹ 15,090. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASPD) is ₹ 15,090 at Croma on 5th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASPD) |
| Price in India | ₹15,090 |
| Release date | 4th February 2022 |
| Model Name | GL B201ASPD |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Scarlet Plumeria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.20 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 67.1 cm |
| Weight | 34 kg |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Ariana Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Moist ‘N’ Fresh Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From LG |