LG 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL N292DSPY) price in India starts from ₹ 27,751. The lowest price of LG 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL N292DSPY) is ₹ 27,751 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL N292DSPY) |
| Price in India | ₹27,751 |
| Release date | 13th September 2021 |
| Model Name | GL N292DSPY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 260 L |
| Colours | Scarlet Plumeria |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 147.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 70.3 cm |
| Weight | 48 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Knob |
| Power Consumption | 240 kw |
| Power Requirement | 100-310V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Pocket Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Technology Used | Multi Air Flow Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from LG |