| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 90 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (GL-M131RDSB, Dazzle Steel) | ₹ 11,990 |
LG 90 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (GL-M131RDSB) price in India starts from ₹ 11,990. The lowest price of LG 90 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (GL-M131RDSB) is ₹ 11,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 90 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (GL-M131RDSB) |
| Price in India | ₹11,990 |
| Model Name | GL-M131RDSB |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 90 L |
| Colours | Dazzle Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 820.00 x 463.00 x 0.00 |
| Depth | 500 mm |
| Weight | 21.00 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 202 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Polypropylene (PP) |
| Handle type |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
LG 90 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (GL-M131RDSB)
₹11,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM