The OnePlus Ace 6 Ultra was launched in China on Tuesday. It joins the OnePlus Ace 6 and Ace 6T in the brand’s latest performance-focused smartphone lineup. The handset sports a 1.5K resolution AMOLED screen with a 165Hz refresh rate. It is powered by the MediaTek Dimensity 9500 chipset, paired with up to 16GB of RAM. On the camera front, OnePlus has equipped the ph...
OnePlus Ace 6 Ultra mobile was launched on 28th April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 6.78-inch display offering a resolution of 1272x2772 pixels (FHD+) at a pixel density of 450 pixels per inch (ppi). OnePlus Ace 6 Ultra is powered by a 4.21GHz MediaTek Dimensity 9500 processor. It comes with 12GB of RAM. The OnePlus Ace 6 Ultra runs Android 16 and is powered by a 8600mAh non-removable battery. The OnePlus Ace 6 Ultra supports 120W FlashCharge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OnePlus Ace 6 Ultra on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and an 8-megapixel (ultra wide-angle) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The OnePlus Ace 6 Ultra runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OnePlus Ace 6 Ultra is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OnePlus Ace 6 Ultra measures 162.45 x 77.47 x 8.45mm (height x width x thickness) and weighs 217.00 grams. It was launched in Ace Awakening and Metal Storm colours. It features an IP69K rating for dust and water protection.
Connectivity options on the OnePlus Ace 6 Ultra include Wi-Fi 802.11 ax, GPS, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The OnePlus Ace 6 Ultra supports face unlock.
| Brand | OnePlus |
| Model | Ace 6 Ultra |
| Release date | 28th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.45 x 77.47 x 8.45 |
| Weight (g) | 217.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 8600 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 120W FlashCharge |
| Wireless charging | No |
| Colours | Ace Awakening, Metal Storm |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Resolution | 1272x2772 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | 4.21GHz |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OnePlus Ace 6 Ultra
Israel's Regulatory Authority Approves Shekel-Pegged Stablecoin After Pilot on Solana Blockchain
Nothing's Essential Space Updated With Cloud Storage for Data Backup, Sync Across Handsets