| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4412SL/HL, Silver) | ₹ 33,790 |
Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4412SL/HL) price in India starts from ₹ 33,790. The lowest price of Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4412SL/HL) is ₹ 33,790 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4412SL/HL) |
| Price in India | ₹33,790 |
| Release date | 24th January 2023 |
| Model Name | RT34C4412SL/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 301 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 163.50 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 72.2 cm |
| Weight | 59 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | Bar Metalic Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year comprehensive warranty on the product, 20 years on the digital inverter compressor |
Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4412SL/HL)
₹33,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM