| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT34DG5A4DBXHL, Luxe Black) | ₹ 37,490 |
Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT34DG5A4DBXHL) price in India starts from ₹ 37,490. The lowest price of Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT34DG5A4DBXHL) is ₹ 37,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT34DG5A4DBXHL) |
| Price in India | ₹37,490 |
| Model Name | RT34DG5A4DBXHL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Capacity | 330 L |
| Colours | Luxe Black |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.50 x 63.00 x 0.00 |
| Depth | 73.2 cm |
| Weight | 61 kg |
| Air Flow Type | Twin Cooling Plus |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 241 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Digital Inverter Compressor |
Samsung 330 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT34DG5A4DBXHL)
₹37,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM