| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 376 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42C5C52DX/HL, Luxe Brown) | ₹ 41,990 |
Samsung 376 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42C5C52DX/HL) price in India starts from ₹ 41,990. The lowest price of Samsung 376 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42C5C52DX/HL) is ₹ 41,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 376 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42C5C52DX/HL) |
| Price in India | ₹41,990 |
| Release date | 2nd March 2023 |
| Model Name | RT42C5C52DX/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Colours | Luxe Brown |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.50 x 67.50 x 0.00 |
| Depth | 66.8 cm |
| Weight | 71.6 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 376 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42C5C52DX/HL)
₹41,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM