| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 650 L Frost Free Multi Door Refrigerator (RF65DG90BDSGTL, Caviar Black) | ₹ 174,870 |
Samsung 650 L Frost Free Multi Door Refrigerator (RF65DG90BDSGTL) price in India starts from ₹ 174,870. The lowest price of Samsung 650 L Frost Free Multi Door Refrigerator (RF65DG90BDSGTL) is ₹ 174,870 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 650 L Frost Free Multi Door Refrigerator (RF65DG90BDSGTL) |
| Price in India | ₹174,870 |
| Model Name | RF65DG90BDSGTL |
| Door Type | Multi Door |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 650 L |
| Colours | Caviar Black |
| Number of Doors | 4 |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 183.00 x 91.20 x 0.00 |
| Depth | 72.3 cm |
| Weight | 123 kg |
| Air Flow Type | Triple Cooling |
| Temperature Control | Internal |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 100-300V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Free Function with a Voltage Range of (100 - 300 V) |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recessed |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | AI Energy Mode, Convertible, Energy Efficient Technology, Digital Inverter Technology, Triple Cooling Technology, Frost Free |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Digital Inverter Compressor |
Samsung 650 L Frost Free Multi Door Refrigerator (RF65DG90BDSGTL)
₹174,870
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM