Vivo Y100i mobile was launched on 30th November 2023. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.64-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2388 pixels (FHD+). Vivo Y100i is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6020 processor. It comes with 12GB of RAM. The Vivo Y100i runs Android 13 and is powered by a 5000mAh battery. The Vivo Y100i supports 44W Flash Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y100i on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Vivo Y100i runs OriginOS 3 is based on Android 13 and packs 512GB of inbuilt storage. The Vivo Y100i measures 164.06 x 76.17 x 8.70mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It features an IPX4 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Vivo Y100i include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.10, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Vivo Y100i supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | Y100i |
| Release date | 30th November 2023 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.06 x 76.17 x 8.70 |
| Weight (g) | 190.00 |
| IP rating | IPX4 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 44W Flash Charge |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.64 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2388 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6020 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 512GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | OriginOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y100i
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM