| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95, Grey & White) | ₹ 9,999 |
Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95) price in India starts from ₹ 9,999. The lowest price of Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95) is ₹ 9,999 at Flipkart on 29th April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95) |
| Price in India | ₹9,999 |
| Model Name | Racer Plus 95 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 95 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Motor Speed | 1330 RPM |
| Cooling Coverage Area | 1183.6 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 64.5 cm x 130 cm x 42.5 cm |
| Weight | 16 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | If Any Query Customer Need to Contact on this Number 18001033111 |
Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95)
₹9,999