| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 Icemagic Powercool ROY 3S 72540, Sapphire Flower Rain) | ₹ 16,749 |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 Icemagic Powercool ROY 3S 72540) price in India starts from ₹ 16,749. The lowest price of Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 Icemagic Powercool ROY 3S 72540) is ₹ 16,749 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 Icemagic Powercool ROY 3S 72540) |
| Price in India | ₹16,749 |
| Release date | 30th June 2023 |
| Model Name | 205 Icemagic Powercool ROY 3S 72540 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Colours | Sapphire Flower Rain |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 136.00 x 54.30 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 35 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 172 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Pocket Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | MicroBlock Technology |
| Warranty Summary | 1 Year product warranty and 10 Year compressor warranty |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (205 Icemagic Powercool ROY 3S 72540)
₹16,749
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM