| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 3S 72886, Sapphire Peony) | ₹ 19,000 |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 3S 72886) price in India starts from ₹ 19,000. The lowest price of Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 3S 72886) is ₹ 19,000 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 3S 72886) |
| Price in India | ₹19,000 |
| Model Name | 215 IMPRO ROY 3S 72886 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Colours | Sapphire Peony |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 137.10 x 54.30 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 40 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughned Glass |
| Door Finish | Glossy Floral |
| Handle type | External Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on product, 10 years on compressor |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 3S 72886)
₹19,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM