Acer Aspire 3 A315-51-3004 is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Acer Aspire 3 A315-51-3004 packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, Acer Aspire 3 A315-51-3004 price in India starts at Rs. 26,990.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 3 A315-51-3004 |
| Price in India | ₹26,990 |
| Model Number | A315-51-3004 |
| Series | Aspire 3 |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 259.00 x 21.60 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (mAh) | 4810 |
| Battery Cell | 2 |
| Battery Life (up to hours) | 6.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 12GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphic Memory | 6GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire 3 A315-51-3004
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM