| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27K031I, Silver) | ₹ 29,990 |
Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27K031I) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27K031I) is ₹ 29,990 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27K031I) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | CTC27K031I |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | VarioInverter Compressor |
| Capacity | 243 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 55.4 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on the Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27K031I)
₹29,990