| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Canon EOS Rebel T4i DSLR Camera (18 MP, Black) | ₹ 103,044 |
Canon EOS Rebel T4i 18MP DSLR Camera price in India starts from ₹ 103,044. The lowest price of Canon EOS Rebel T4i 18MP DSLR Camera is ₹ 103,044 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Canon |
| Model | EOS Rebel T4i 18MP DSLR Camera |
| Price in India | ₹103,044 |
| Model Name | EOS Rebel T4i |
| Model Number | T4i |
| Series | EOS Rebel |
| Color | Black |
| Type | DSLR Camera |
| Effective Pixels | 18 MP |
| Tripod Socket | Yes |
| Dimensions(WxHxD) | 133.1 x 99.8 x 78.8 mm |
| Weight | 575 GM |
| Lens Attachment | Body Only |
| Temperature | 0 to 40 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 23.5 x 15.6 mm |
| ISO Rating | ISO 100 - 6400 |
| Maximum ISO | 12800 ISO |
| Maximum FPS | 5 |
| Sensor Technology | CMOS |
| Focal Length | 18 - 55 mm |
| Color Filter | Primary RGB Color Filter |
| View Finder | Yes |
| View Finder Type | Eye-level Pentamirror |
| Focus Mode | Auto, Manual |
| Auto Focus | Yes |
| Metering Modes | 63 Zone TTL Full-aperture Metering, Evaluative Metering, Partial Metering, Spot Metering, Center Weighted Average Metering |
| White Balancing | Auto, Preset Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten Light, White Fluorescent Light, Flash, Custom White Balance Correction and White Balance Bracketing |
| Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Self-timer | Yes |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash | Yes |
| Flash Modes | Auto, Manual Flash, Integrated Speedlite Transmitter |
| Image Format | JPEG, RAW, RAW JPEG, DCF, DPOF 1.1 |
| Aspect Ratio | 169, 32, 43 |
| Image Sizing | 5184 x 3456 L |
| Still Image Size | 3456 x 2304 M, 2592 x 1728 S 1, 1920 x 1280 S 2, 720 x 480 S 3, 5184 x 3456 RAW |
| Display Type | TFT |
| Display Size | 3 inch |
| Display Resolution | 1040000 dots |
| Touch Screen | Yes |
| LCD Display | TFT LCD |
| LCD Display Image Resolution | 1040000 dots |
| LCD Display Video Resolution | 1920 x 1080 |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| Wifi | No |
| Upgradable Memory | Yes |
| Card Type | SD / SDHC / SDXC / Compatible with UHS-I |
| Power Supply | AC Adapter Kit ACK-E8 |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type | Lithium ion |
| Microphone | Stereo |
| Audio Features | Linear PCM |
| Video Format | MOV, MPEG-4 AVC / H.264 |
| Audio Video Interface | Audio / Video Output NTSC, PAL |
| HD Support | Yes |
| Shooting Modes | Scene Intelligent Auto, No Flash, Creative Auto, HDR Backlight Control, Program AE, Shutter-priority AE, Aperture-priority AE, Manual |
Canon EOS Rebel T4i 18MP DSLR Camera
₹103,044
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications