Aisen 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800) vs Samsung 22 Inch LED Full HD TV (22 F5100) comparison
| key specs |
| Display | 32.00-inch | 22.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | Yes | No |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| Dimensions | - | 513.1 mm x 321.5 mm x 43.8 mm |
| general |
| Brand | Aisen | Samsung |
| Model | 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800) | 22 Inch LED Full HD TV (22 F5100) |
| Model Name | A32HCS800 | 22 F5100 |
| Display Size | 32 inch | 22 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | No |
| Curve TV | Yes | - |
| Launch Year | 2017 | 2013 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes | - |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| RF Connectivity Input | - | 1 |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W | 6 W |
| Speaker Type | - | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Premium Sound, DTS Studio Sound |
| Supported Audio Formats | - | MP3, ADPCM, WMA, HE-AAC, MPEG, AAC |
| power features |
| Power Consumption | 91.5 W, 0.5 W (Standby) | 35 W, 0.3 W (Standby) |
| remote control features |
| Touch Remote | No | - |
| RF Capable | - | Yes |
| video features |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | - |
| Picture Engine | - | Hyper Real Engine |
| Digital Noise Filter | - | Yes |
| Supported Video Formats | - | MKV, AVI, ASF, PS, TS, 3GGP, Flash Formats |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 513.1 mm x 321.5 mm x 43.8 mm |
| Weight (without stand) | - | 2.6 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 513.1 mm x 366.5 mm x 169.6 mm |