Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552) vs Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32 CANVAS 3)
Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
vs
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32 CANVAS 3)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
728 mm x 433 mm x 85 mm
OS
Android
general
Brand
Aisen
Micromax
Model
32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
32 Inch LED HD Ready TV (32 CANVAS 3)
Model Name
A32HDN552
32 CANVAS 3
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Matt Grey
3D
No
Smart TV
Yes
Resolution Standard
Curve TV
Series
Canvas
Launch Year
2018
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Composite In (Audio Video Cable)
Wi-Fi Type
802.11b/g/n
Ethernet (RJ45)
1
NFC Support
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Audio Out
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
DOLBY DIGITAL BOX SPEAKERS
Box
Supported Audio Formats
ALL
MP3, AAC
Sound Technology
Class D Amp With Stereo Digital Processing
Surround Sound
Speaker Output RMS
24 W
video features
View Angle
178
178 Degree
Supported Video Formats
ALL
MPEG, MP4, AVI
Brightness
250 nits
Contrast Ratio
1200:01:00 (Static). 16:09 (Dynamic)
Picture Engine
Image Analysis With NAise Reduction
Picture in Picture (PIP)
Picture And Picture (PAP)
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
728 mm x 433 mm x 85 mm
Width x Height x Depth (with stand)
728 mm x 476 mm x 200 mm
Stand Type
Plastic
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad Core
Graphic Processor
Dual Core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
RAM
1GB
Storage Capacity
5.5GB
power features
Power Consumption
45 W, 1 W (Standby)